هر چند ایران خودرو و پارس خودرو، هر دو تحت نظارت شرکت رنو تندر 90 را به تولید می رسانند، اما بنا بر جدول سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد،تفاوتهایی بین تندرهای تولیدی آنها وجود دارد. سازمان بازرسی، خودرو های تولید داخل را بر اساس 9 معیار، مورد برسی قرار می دهد و هر چه میزان نمرات منفی کمتر باشد، کیفیت خودروها بالا تر خواهد بود.طبق جدیدترین آمار اعلام شده، میزان نمرات منفی که تندر های تولیدی در معیار 9 گانه کسب کرده اند، در بیشتر معیارها با یکدیگر متفاوت است که در ذیل به آنها می پردازیم.

در سیستم فنربندی و تعلیق، تندر ایران خودرو 4/1 نمره منفی دارد، اما همتای پارس خودرویی آن،دراین معیار نمره منفی کسب نکرده است. در بخش بدنه، در حالی تندر پارس خودرو 3/7 نمره منفی کسب کرده، که ایران خودرویی ها تندری با نمره منفی 14.1 در بخش بدنه به تولید رسانده اند.این موضوع در شرایطی است که در بخش رنگ تندر ایران خودرو 4 نمره منفی بیش از همتای پارس خودرویی خود به دست آورده است. همچنین در سه بخش تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، سیستم موتور و انتقال قدرت، ایران خودرویی ها تندر با کیفیت تری را نسبت به رقیب خود تولید کرده اند.احتمال نفوذ آب یکی دیگر از مواردی است که ایران خودرو در آن نمره منفی کسب کرده است این در حالی است که طبق جدید ترین آمار کیفی، آب در تندر پارس خودرو نفوذ

نمی کند همچنین پارس خودرویی ها تندر با صداهای غیر عادی تولید می کنند اما تندر ایران خودرو در معیار صداهای غیر عادی نمره منفی ندارد . ترمز تنها معیاری است که هر دو تندر هیچ نمره منفی در آن کسب نکرده اند این تفاوت ها در شرایطی است که تندر پارس خودرو در مجموع با اختلافی بسیار اندک (0.4 نمره منفی)، در رده کیفی بالا تری در مقایسه با تندر ایران خودرو قرار دارد پارس خودرویی ها همچنین در 5 ماه امسال حدود 2 برابر ایران خودرو تندر تولید کردند .


نوشته شده توسط مجید تقی پور در شنبه سوم مهر ۱۳۸۹ |